ری دالیو (Rey Dalio)

ری دالیو (Rey Dalio)

با دنبال کردن این نویسنده در صورت اضافه شدن کتاب جدید یا تخفیف به شما اطلاع داده می شود.

بیوگرافی:


 بیوگرافی ری دالیو مدیر بزرگترین صندوق تامینی جهان و نویسنده کتاب اصول

بیوگرافی

ری دالیو با نام کامل ریموند  توماس دالیو (متولد 8 آگوست سال 1949) یک سرمایه گذار میلیاردر آمریکایی، مدیر صندوق تامینی و بشردوست به شمار می رود. دالیو موسس مدیرعامل و مدیر سرمایه گذاری ارشد مشترک در شرکت بریج واتر اسوشییتز می باشد  که یکی از بزرگترین صندوق های تامینی دنیا شناخته می شود. بلومبرگ او را در رده ی پنجاه و هشتمین فرد ثروتمند جهان در سال 2019 دسته بندی نمود. 

دالیو همچنین موسس همکار شرکت بریج واتر به شمار می رود. در مارچ سال 2017 اعلام کرد که به عنوان بخشی از تحولات کلی در ساختار شرکت، تا 15 آوریل آن سال از مقام خود در شرکت کناره گیری می کند. شرکت به مدت هفت سال در دوره انتقال دارایی و مدیریت قرار داشته  تا جایگزینی برای دالیو پیدا شود. در مجموع دالیو علاوه بر مدیریت و ابداع بازارهای خلاقانه سرمایه گذاری در بازارهای سهام، به فعالیت های بشردوستانه نیز اشتغال دارد و نویسندگی چند کتاب در حوزه مالی و بازارها را نیز در کارنامه ثبت کرده است.  

تصویر 1 : ری دالیو 

دوران کودکی 

ری دالیو در حومه ای به نام جکسون هایتس در اطراف شهر نیویورک به دنیا آمد. او فرزند مارینو دالولیو نوازنده جاز می باشد که در باشگاه های جاز منهتن به نواختن سازهای کلارینت و ساکسیفون می پرداخت . مادر او آن نام داشت که زنی خانه دار بود . دالیو اصالتی ایتالیایی دارد.

او از سن 12 سالگی وقتی که اقدام به خرید سهام شرکت نورث ایست ایرلاینز به قیمت 300 دلار کرد سرمایه گذاری را برای اولین بار شروع نمود . بعد از ادغام شرکت یاد شده با یک شرکت دیگر، میزان سهام دالیو هم سه برابر شد. دالیو مدرک کارشناسی خود را در رشته فاینانس از دانشگاه لانگ ایلند دریفت کرد و ام بی ای خود را هم از دانشکده کسب و کار هاروارد در سال 1973 گرفت. 

حرفه سرمایه گذاری

دالیو بعد از اتمام تحصیلات خود کار در کف بازار سهام نیویورک را آغاز کرده و معاملات آینده کالا را خرید و فروش می کرد . او بعدها به عنوان مدیر بخش کالا در شرکت دومینیک و دومینیک مشغول به کار شد. سال 1974 او در شرکت شیرسون هایدن استون به عنوان معامله گر و دلال مشغول به کار گشت . سال 1975 بود که اقدام به پایه گذاری شرکت مدیریت سرمایه ی بریج واتر اسوشییتز  از محل اپارتمان خود کرد. 

 به همین منظور در سال 1981 نیز دفتری در وست پوسنت کانکتیکات افتتاح کرد و سال 2005 به عنوان بزرگترین صندوق تامینی جهان شناخته شد. تا اکتبر سال 2017, این شرکت، 160 میلیارد دلار امریکا دارایی تحت مدیریت خود داشته است . سال 2007 شرکت یاد شده هشدار داد که ممکن است یک بحران مالی در راه باشد و سال 2008 دالیو مقاله ای را با عنوان "ماشین اقتصاد چگونه کار می کند:  الگویی برای فهم اتفاقی که در حال وقوع است" منتشر کرد.

 در این مقاله توان بالقوه ی اقتصادهای مختلف بر حسب معیارهای مختلفی ارزیابی شده بودند . سال 2011 او خود اقدام به انتشار کتابی به نام اصول نمود . این کتاب دربردارنده فلسفه ای است که زیربنای سرمایه گذاری ها و مدیریت شرکتش را توسط او شکل می دهد. کتاب اصول بر مبنای یک عمر مشاهدات تحلیل و کاربرد عملی اصول در صندوق تامینی بریج واتر نوشته شده است. 

سال 2012 دالیو در فهرست سالانه ی 100 چهره تاثیرگذار نشریه تایم ظاهر شد. در سال های 2011 و 2012 بلومبرگ مارکتس او را به عنوان یکی از 50 فرد تاثیرگذار معرفی نمود. او همچنین در فهرست ثروتمندان سال 2012 اینوستورز آلفا جایگاه دوم را به خود اخصاص داده است . البته لازم به ذکر است ارزش خالص دارایی او در سال 2020 حدود 17 میلیارد دلار امریکا برآورد شده است. 

تصویر 2 : ری دالیو در یک سخنرانی در سال 2012

کتاب اصول 

سال 2017 سیمون و شوستر ناشر معروف امریکایی اقدام به انتشار کتابی به قلم دالیو به نام اصول : زندگی و کار نمود . این کتاب تبدیل به پر فروش شماره 1 نیویورک تایمز و کتاب شماره 1 پر فروش آمازون در سال 2017در دسته بندی کتاب های بیزنس شد. در این کتاب دالیو به صحبت در مورد حوادث زندگی خود پرداخته است که سبب شدند تا درس هایی را در مورد زندگی و کار یاد بگیرد . به گفته ی خود او قصد دارد تا کتاب دیگری را به نام اصول : اقتصاد و سرمایه گذاری هم به رشته تحریر در بیاورد. 

دالیو اظهار داشته است که می تواند با مستحکم سازی درس های تکرارشونده و نامبرده در کتاب "اصول"، میزان بازگشت سود بر سرمایه اش را در معاملاتی که انجام می دهد به شکلی مبدعانه پیش ببرد. 

در تاریخ 7 آوریل سال 2019 دالیو در برنامه ی شصت دقیقه اعلام داشت که نابرابری درامدی در ایالات متحده تبدیل به یک وضعیت اورپانسی ملی شده که نیازمند اصلاحات است. در جولای سال 2019 دالیو تقاضا کرد تا اصلاحاتی در سرمایه داری انجام شود و نابرابری ثروت را یک فوریت ملی خواند. نوامبر سال 2019 نیز مدخل وبلاگی را منتشر کرد که نوشته بود سرمایه ی افراطی تعهدات اجتماعی که منبع مالی ای برایشان اندیشیده نشده است و کسری بودجه دولتی، دستورالعملی را برای فاجعه خلق کرده اند و شاهد یک وضعیت "تغییر پارادایم" هستیم. 

کتاب های ری دالیو 

همان طور که در مطالب قبلی این نوشته خواندید، ری دالیو اقدام به نگارش و انتشار تعدادی کتاب در مورد مسائل مالی و تحلیل بازارها نموده است که در ادامه آنها را معرفی می کنیم. 

1. ماشین اقتصاد چگونه کار می کند؛ الگویی برای درک اتفاقی که هم اکنون در حال روی دادن است (2007)

  ری دالیو در این کتاب به ارائه کردن  یک مدل کلان پرداخته و سپس با استفاده از تعدادی قالب های آماده چند مطالعه موردی اهرم زدایی را به شکل مفصل بررسی می کند.  کتاب به زبانی بسیار واضح نوشته شده است و به همراه آن ویدیویی هم ارائه شده است که بیشتر جنبه آموزشی دارد. همچنین مدلی که دالیو عرضه کرده بسیار جالب می باشد. این مدل اقتصادی ابتدا از خرد شروع می شود ( با معاملات) و انگاه  از چهارچوب های عرضه و تقاضای معمول عبور می کند و به سطح کلان می رسد. مدل در عین ناقص بودن ، انسجام دارد و می توان با استفاده از آن چیزهایی را توضیح داد. 

2. اصول (2017)

این کتاب از دو بخش مختلف تشکیل شده است و دالیو اصولی را که در هر کدام از این بخش ها چه در زندگی شخصی یا هنگام کار در بازارهای مالی و اداره شرکت آموخته است با خوانندگان در میان می گذارد. او به شکلی بسیار مرتب و منظم اصول آموخته خودش را مکتوب کرده و آنها را شرح می دهد . اعتقاد دالیو بر این است که روابط معنادار و کار معنادار دو هدف اصلی زندگی اش هستند که برای موفق شدن در آنها، درس های بسیاری  را پشت سر گذاشته و قوانینی را کشف کرده است. کتاب اصول توسط شبکه سی ان بی سی امریکا در سال 2017 به عنوان یکی از 13 کتاب برتر بیزنس شناخته شد.شما می توانید نسخه الکترونیکی کتاب اصول ری دالیو را از سایت رسابوک تهیه فرمایید.  

تصویر 3: نقل قولی از ری دالیو 

3. الگویی برای درک بحران های مالی بزرگ (2018)

دالیو در کتاب حاضر که از سه بخش تشکیل شده است و ماهیتی تحقیقاتی دارد  همان مراحلی را که برای نگارش کتاب اصول رفته بود این بار برای بررسی بحران های بزرگ مالی به کار می گیرد و امیدوار است تا با استفاده از راهکاری های پیشنهادی اش احتمال رخ دادن بحران های مشابه در اینده کاهش پیدا کند. بنابراین قالبی عرضه می کند که در سه کتاب مجزا عرضه شده اند : چرخه بدهی بزرگ کهن الگویی ، بررسی سه بحران مالی به شکل مفصل  و مختصری از 48 مورد . به هر صورت خواندن این کتاب برای سرمایه گذاران سیاستمداران یا افراد علاقمند به بازارها می تواند دیدگاه نوینی را به ارمغان بیاورد که  از چشم یکی از معدود مدیران مالی موفق در بحران 2008 عرضه می شود. 

4. چرا نظام سرمایه داری محتاج اصلاحات است و چگونه (2019)

در این کتاب که جدیدترین اثر ری دالیو به شمار می رود او به بررسی نظام سرمایه داری و ویژگی های آن پرداخته است . دالیو توضیح می دهد که این نظام به دلایل مختلف دیگر جوابگو نیست و بایستی اصلاحاتی در آن صورت بگیرد. از جمله اینکه درحالیکه ثروتمندان روز به روز ثروتمندتر می شوند اکثریت جامعه امریکا دهه هاست که هیچ رشد درامدی واقعی را تجربه نکرده اند. نتیجه فقر و نابرابری در جنبه های گوناگون از جمله آموزشی بوده است. 

شرکت شادن پژواک با در نظر گرفتن نیاز مشتریان، کتاب های الکترونیکی و کتابهای صوتی ری دالیو را ترجمه و با نهایت کیفیت، تولید و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

شما می توانید عناوین ری دالیو را از سایت رسابوک دریافت کنید.

سایر آثار ری دالیو (Rey Dalio)

حالت نمایش