تاریخچه کامل کتاب صوتی +معرفی کتاب های صوتی شادن پژواک

تاریخچه کامل کتاب صوتی +معرفی کتاب های صوتی شادن پژواک

 تاریخچه کامل کتاب صوتی + معرفی کتاب های صوتی شادن پژواک 

کتاب صوتی 

کتاب صوتی (یا کتاب گویا) فرمت ضبط شده ای از یک کتاب یا اثر دیگری است که توسط شخصی خوانده شده است. در صورتی که متن تبدیل شده به کتاب صوتی، بلند باشد، آنرا کتاب صوتی کامل و اگر نسخه کوتاه تر از اثری باشد، آن را خلاصه کتاب می گوییم.

  از دهه 1930 به این طرف فرمت صوتی در مدارس و کتابخانه ها و فروشگاه های موسیقی در ایالات متحده در دسترس قرار داشته است. بسیاری از آلبوم های گویا، قبل از عصر کاست، سی دی و فرمت صوتی قابل داونلود عرضه شده بودند. هرچند که بیشتر، بازخوانی شعر و نمایشنامه بودند، نه کتاب صوتی به مفهومی که امروزه می شناسیم.

 دهه 1980 که از راه رسید، کتاب صوتی توجه خرده فروشان فعال در عرصه کتاب را به خود جلب کرد و به جای اینکه کتاب های صوتی را مجزای از سایر اثار قرار بدهند آنها را در کنار کتاب های چاپی قرار می دادند.

  تصویر 1 : کتاب صوتی 

تاریخچه کتاب صوتی در کشورهای مختلف 

ایالات متحده 

خود اصطلاح کتاب گویا در دهه 1930 در ایالات متحده رایج شد. آن زمان دولت وقت برنامه هایی را برای افراد روشندل تهیه کرده بود که علاقمند به مطالعه بودند. این اصطلاح طی دهه 1970 وقتی که کاست های صوتی جانشین صفحات صدا شدند رایج شد. در سال 1994 اتحادیه ناشران صوتی، اصطلاح کتاب صوتی را به عنوان استاندارد این صنعت اعلام داشت.

ابداع فونوگراف توسط ادیسون در سال 1877 ضبط کلمات به صورت شفاهی را برای اولین بار ممکن کرد. کتابهای فونوگرافیکی یکی از اولین کاربردهایی بودند که ادیسون برای این اختراع خود در نظر داشت. او می خواست که به این ترتیب کسانی که روشندل هستند بدون زحمت بتوانند کتاب گوش کنند.

 بنابراین به هنگام امتحان این دستگاه، او جمله "ماری یک بره کوچولو داشت" را به زبان راند . این جمله, اولین نمونه از صدای ضبط شده انسان است . سال 1878 نیز نمایشی از همین دستگاه در موسسه سلطنتی انگلستان برگزار شد که طی آن یک لالایی معروف انگلیسی و نیز خطی از یکی از اشعار تنیسون روی فونوگراف ضبط شد و از همان ابتدا ارتباط خود را با ادبیات شفاهی مستحکم کرد. 

به طور کلی می توان سه دوره را برای رواج کتاب صوتی در ایالات متحده در نظر گرفت که از ابتدا تا دهه 1970، از 1970 الی 1996 و از 1996 تاکنون را شامل می شود. 

تصویر 2 : فونوگراف یا گرامافون از ابداعات ادیسون بود 

شروع تا دهه 1970

بسیاری از ضبط های کوتاه و گفتاری در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 روی استوانه های گرامافون انجام شده و فروخته می شدند. با این وجود ظرفیت استوانه های گرد هر کدام به حدود 4 دقیقه محدود بوده و باعث می شد که عملا برای گوش دادن به کتاب مناسب نباشد. سپس نوبت به  صفحات تخت  رسید که این زمان را به 12 دقیقه افزایش داد، اما حتی این فن آوری نیز برای ضبط کتابهای طولانی غیر عملی بود. 

به عنوان نمونه یکی از کسانی که از اختراع یاد شده استفاده کرده بود به ادیسون شکایت کرد که برای جابه جا کردن انبوه دیسک های محتوی کتاب نیاز به فرغون دارد. دهه 1930 که از راه رسید صفحات گرامافون فشرده تر شده بودند و گنجایش آنها به بیست دقیقه هم رسیده بود. 

1970 الی 1996

اگرچه ضبط های گفتاری در اوایل دهه 1970 با فرمت ضبط وینیل 33 درجه برای مدارس و کتابخانه ها رایج بود، اما شروع بازار خرده فروشی مدرن کتاب های صوتی را می توان در استقبال گسترده از نوارهای کاست در طول دهه 1970 دانست. نوارهای کاست در سال 1962 اختراع شد و تا سال 1969 تعداد کمی از کتابخانه ها مانند کتابخانه کنگره، توزیع کتاب روی کاست را آغاز کردند. 

با این حال ، در طول دهه 1970 ، تعدادی از نوآوری های فن آوری اجازه استفاده گسترده تر از نوار کاست را در کتابخانه ها داد و همچنین باعث ایجاد بازار کتاب های صوتی جدید تجاری شد. این نوآوری ها شامل معرفی ابزارهای کوچک و ارزان قابل حمل مانند واکمن و استفاده گسترده از سیستم صوتی کاست در اتومبیل ها ، به ویژه مدل های ژاپنی وارداتی بود که در طی چندین بحران انرژی در آن دهه، بازار خودروی ایالات متحده را اشباع نمود. 

تصویر 3 : لوگوی شرکت آئودیبل که زیرمجموعه ای از شرکت آمازون است 

با گسترش یافتن ضریب نفوذ اینترنت و رسیدن آن به دست مصرف کنندگان در دهه 1990 ، سرعت بارگیری سریعتر با فناوریهای باند پهن، قالبهای صوتی فشرده شده جدید و پخش کننده های رسانه قابل حمل، محبوبیت کتابهای صوتی در اواخر دهه 1990 و 2000 به طور قابل توجهی افزایش یافت.

 در سال 1997 ، شرکت آئودیبل (Audible) پیشگام ارائه اولین دستگاه پخش کننده رسانه دیجیتال در بازار انبوه جهان به نام پِلِیِر ائودیبل "The Audible Player" بود. شما می توانستید با پرداخت 200 دلار این وسیله را خریداری کنید، به مدت 2 ساعت هم امکان ضبط صدا در اختیار داشتید آئودیبل در تبلیغات خود برای این دستگاه آن را "کوچکتر و سبک تر از واکمن" معرفی کرد. 

پیدایش کتابهای صوتی دیجیتال یک نقطه عطف مهم بود، زیرا شنوندگان دیگر نیازی به رسانه های فیزیکی مانند کاست و سی دی رام  که باید از طریق پست حمل می شدند، نداشتند. درعوض با استفاده از دستگاه های نسبتاً کوچک و سبک، امکان دسترسی سریع به کتابخانه های آنلاین با اندازه نامحدود و به صورت پورتابل فراهم  شد. همچنین ائودیبل برای اولین بار در سال 1998 وب سایتی را تأسیس کرد که می توان از آن کتابهای صوتی دیجیتال خریداری کرد.

آلمان 

سیر تکامل و استفاده از کتابهای صوتی در آلمان با آمریکا شباهت های بسیاری دارد و تقریبا در هر دو کشور همزمان رخ داده است.  نمونه خاص کاربرد این کتاب ها در کتابخانه کتاب صوتی روشندلان آلمان غربی است که در سال 1955 تاسیس شد. بازیگران تئاتر شهرداری در شهر مونستر این کشور، اولین کتاب های صوتی را برای افراد کم بینا در یک استودیوی بداهه ضبط کردند که با استفاده از کارتن تخم مرغ ساخته شده بود.

به دلیل عبور و مرور قطارها که باعث با رسرعت و سر و صدا از کنار این استودیوی تازه تاسیس رد می شدند، اولین تولیدات استودیو شبها صورت می گرفت. بعداً ، متون توسط سخنرانان آموزش دیده در استودیوهای حرفه ای ضبط و از طریق پست به کاربران توزیع می شدند. تا دهه 1970 ضبط ها روی حلقه های نوار و سپس کاست بود. از سال 2004 ، کتاب ها با توجه به استاندارد ام پی تری کتاب گویای دیجیتالی دیزی ضبط می شود، که امکانات اضافی را برای کاربران کم بینا فراهم می کند تا هم مطالب نوشته شده را به صورت شنیداری گوش دهند و استفاده کنند. 

 کتاب های صوتی تولید شادن پژواک

شرکت شادن پژواک با بررسی و نیازسنجی انجام شده از کاربران اقدام به تولید کتاب های صوتی در دسته بندی های کلی کسب و کار و موفقیت و روانشناسی و رشد فردی نموده است . شما می توانید با مراجعه به سایت رسابوک کتاب های صوتی موردنیازتان را در دسته بندی های مختلف ادامه مشاهده و خریداری نمایید:

تازه ها: این قسمت شامل آخرین موارد بارگذاری شده در سایت می شود . 

فروش ویژه: این قسمت عمدتا شامل کتابهایی است که محبوب هستند و تقاضای زیادی برایشان وجود دارد و نیز کتاب هایی که بسیار کاربردی و مفید می باشند . 

موفقیت و روانشناسی: این دسته بندی شامل کتابهایی است که زیرمجموعه موضوعات روانشناسی و موفقیت طبقه بندی شده اند. 

مدیریت و کسب و کار: این دسته بندی شامل کتابهایی است که زیرمجموعه موضوعات مدیریت و کسب و کار طبقه بندی شده اند.

کتابچه: این قسمت شامل خلاصه کتاب های صوتی است که در سایت به همراه خلاصه کتاب الکترونیک خود عرضه شده اند. هدف از ارائه کتابچه های صوتی این بوده تا شما عزیزان بتوانید حداکثر استفاده را از زمان های صرف شده در رفت و آمد یا ورزش و مسافرت ببرید و با گوش دادن به کتابچه ها ، چکیده اصلی ترین مطالب معروف ترین کتاب های روز را در اختیار داشته باشید. 

 همچنین کتاب های صوتی برحسب نویسندگان محبوب نیز دسته بندی شده اند. شما می توانید کتاب های مربوط به  برایان تریسی، جول اوستین، جیم ران، وین دایر، کن بلانچارد، رابرت کیوساکی و رندی گیج را مشاهده کنید. افزون بر این ها بخشی برای کودکان نیز در نظر گرفته شده است که کتاب های صوتی مورد علاقه کودکان در آن قابل دسترسی است. 

در تهیه کتاب های صوتی و کتابچه های صوتی با گویندگان حرفه ای سعی شده است تا به اصل تناسب صدا و مهارت های گویندگان با محتوای کتاب و ذائقه ی شنوندگان توجه شود . همینطور شناسنامه کاملی برای کتاب های در صفحات مربوط به هر یک قرار داده شده است و توضیحات در مورد محتوا به همراه یک فایل نمونه در سایت رسابوک در دسترس قرار دارد. 

اشتراک گذاری:

پیامها