فصل یازدهم از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید: کیمیاگری

فصل یازدهم از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید: کیمیاگری

معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید  

بسیاری از افراد نام ناپلئون هیل را در سطح جهانی با نگارش کتاب بسیار پرفروش "بیندیشید و ثروتمند شوید"، شنیده اند. در واقع نوشتن این کتاب، شهرت او را تا حد زیادی گسترش داد. امروزه هم کتابهای هیل به عنوان یکی از برترین ها در دسته بندی موفقیت شخصی شناخته می شود. 

هرچند تاریخ چاپ این کتاب سال 1937 است، اما هنوز دهه ها بعد از انتشار اولیه هم اثری الهام بخش و ممتاز به شمار می رود. هیل وارد دانشکده حقوق شد، اما به علت ناتوانی در پرداخت هزینه های تحصیل، مجبور شد تا از تحصیل در رشته مورد علاقه اش انصراف بدهد. 

هیل در نویسندگی با استعداد بود و این کار را سابقا در دوران نوجوانی هم انجام داده بود. او در روزنامه ها و مجلات مختلفی قلم می زد. سردبیر آخرین روزنامه ای که در آن مشغول بود، از کار او رضایت زیادی داشت و به همین خاطر او را مامور کرد تا با افراد برجسته و معروف زمانه مصاحبه کند.

ناپلئون با افراد نامدار زیادی مصاحبه کرد. از جمله مشهورترین شان اندرو کارنگی بود که او را به علت مدیریت بر شرکت فولاد ایالات متحده می شناختند سپس، هیل با تشویق های اندرو کارنگی بر آن شد تا راز موفقیت افراد ثروتمند و معروف را بررسی کند.

 طی بیست سال با انسان های بسیار موفق زمانه خود مانند توماس ادیسون، الکساندر گراهام بل، جرج ایستمن، هنری فورد، المر گیتس، چارلز شواب، هنری فورد و ویلیام جنینگ برایان صحبت کرد. 

بعد از بیست سال مصاحبه و کسب دانش لازم، او کتابی در همین رابطه نوشت و در سال 2017،  فیلم بیندیشید و ثروتمند شوید از روی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ساخته شد. 

تصویر 1: نقل قولی از ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

این فصل در مورد چه چیزهایی صحبت می کند؟

ناپلئون هیل در فصل یازدهم از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، در ادامه فصل دهم– یک گروهِ منتخب از افراد تشکیل دهید تا در راه رسیدن به موفقیت حمایت گر شما باشند، به گام دهم برای کسب ثروت می پردازد و آن را توضیح می دهد. این گام، کیمیاگری یا احساس جنسی نام دارد. هیل منظور خود را از کیمیاگری تغییر دادن یا انتقال یک عنصر یا شکل انرژی به شکلی دیگر می داند. 

او می گوید احساس جنسی، ذهنیت خاصی را ایجاد می کند و به سه امر مهم نظر دارد:

1-بقای نسل 

2-حفظ سلامتی 

3_تبدیل انسان متوسط به انسان نابغه 

برای رسیدن به استحاله مد نظر به نحوی که به تولید ثروت و سلامتی و رفاه ختم شود باید ذهن را از اندیشه های فیزیکی به افکاری با ماهیت دیگر تبدیل کنیم. ناپلئون هیل میل جنسی را قوی ترین میل موجود در انسان می داند که وقتی به شکل درستی از آن بهره برداری شود، تحت تاثیر تصور و تخیل و شجاعتی که در شخص بوجود می آورد ، منتهی به آثار هنری، ادبیات و پول و ثروت خواهد شد. 

رابطه موفقیت با میل جنسی 

"به راستی چه خوشبخت است کسی که می توند از میل جنسی به گونه ای خلاق استفاده کند. بررسی های علمی به حقایق مهمی دست یافته اند که می توان به دو مورد آن اشاره کرد:

1-انسان های موفق از طبیعت جنسی متعالی برخوردارند . به عبارت دیگر آن ها هنر تبدیل میل جنسی را آموخته اند. 

2-انسان های موفق در ادبیات ، صنعت، هنر و سایر حرفه ها تحت تاثیر و نفوذ یک زن یا مرد قرار داشته اند. 

بررسی هایی که به این نتیجه رسیده اند قدمتی دو هزار ساله دارند. در طول تاریخ شاهد بوده ایم که زنان و مردان بسیار موفق ، انگیزه های قوی جنسی داشته اند". 

ده محرک ذهن 

در این قسمت از فصل ، هیل به ده محرک قوی اشاره می کند که ذهن انسان نسبت به آن واکنش نشان می دهد:

1-میل ابراز جنسی 

2-عشق 

3-اشتیاق سوزان برای شهرت قدرت منابع مالی و پول 

4-موسیقی

5-دوستی 

تصویر 2: نقل قولی از ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

 

6-ایجاد اتحادیه ای از همکاران که با فعالیت همگون برای پیشرفت مادی و معنوی تلاش کنند 

7-رنج بردن متقابل

8-تلقین به خود 

9-ترس 

10-مواد مخدر و الکل 

آنگاه در تعریف نابغه می گوید: "درباره اینکه چه کسی نابغه است زیاد سختن گفته اند. اما احتمالا به عنوان یک تعریف مناسب بتوان گفت نابغه کسی است  که می تواند بر شدت اندیشه خود بیفزاید تا بتواند آزادانه از منابعی از دانش که در ذهن و اندیشه طبیعی وجود ندارد استفاده کند".

دو سوال در ادامه مطرح می شوند :

چگونه می توان با دانشی ارتباط برقرار ساخت در اندیشه های معمولی وجود ندارند؟

سوال دوم این است " آیا منبعی از دانش وجود دارد که تنها نوابغ بتوانند از آن استفاده کنند؟ و اگر وجود دارد این منابع دانش کدامند و چگونه می توان به آنها رسید؟

نبوغ به کمک حس ششم ایجاد می شود 

ناپلئون هیل چند منبع را به عنوان منابعی که نقطه نظرها و فراست از آنجا تامین می شود نام می برد :

"1-فراست بی انتها 

2-ذهن نیمه هوشیار که در آن کلیه اطلاعات بدست آمده توسط حواس پنجگانه و مخابره شده به مغز در آن جای دارند. 

3-اندیشه های آزاد شده از ذهن دیگران 

4-ذهن نیمه هوشیار دیگران. 

ماجرای دکتر المر گیتس

المر گیتس دانشمندی بود که در زمان حیاتش از شهرت چندان زیادی برخوردار نشد با این حال او موفق به ثبت 200 اختراع مفید گردید. روشی که برای پرورش نبوع خود استفاده می کرد در نوع خود جالب بود و می تواند مورد استفاده شما هم قرار بگیرد. 

تصویر 3: دکتر المر آر. گیتس 

او در آزمایشگاه خود اتاقی مخصوص داشت که نامش را اتاق ارتباط شخصی گذاشته بود . این اتاق ضد صدا بود و طوری آرایش یافته بود که او می توانست چراغ هایش را خاموش کند. در این اتاق یک میز قرار داشت و چند کاغذ. همین طوری دکمه ای برای کنترل شدت نور هم در آن تعبیه کرده بودند. دکتر گیتز از این اتاق هنگام بهره گیری از ذهن خلاقش استفاده می کرد . گاهی ایده ها بسیار سریع به ذهنش می رسیدند و او آنها را یادداشت می کرد. اصولی که هنوز خیلی ها کشفشان نکرده بودند.  

سال های پر ثمر بعد از چهل سالگی 

ناپلئون هیل در بخشی از فصل یازدهم به این مسئله هم پرداخته است که به ندرت پیش می آید افراد قبل از چهل سالگی به موفقیت قابل توجهی در زندگی خودشان برسند. در واقع بسیاری از افراد موفق در حدود سنی 40 الی 50 سالگی به قدرت نیروی جنسی در پرورش تخیل و خلاقیت خود پی میبرند. از نظر او برخلاق تصور عوام مفیدترین سال های زندگی انسان در همین حدود قرار دارد . 

چند نمونه از افراد موفقی که او نام می برد عبارتند از هنری فورد، اندرو کارنگی، ادیسون، شکسپیر، ناپلئون، ابراهام لینکلن، رالف والداو امرسون، توماس جفرسون و جیمز هیل. ترکیبی از نیروی جنسی و عشق به نظر او معجزه می کند. همین ها عامل احساساتی هستند که انسان را به بالترین سطح موفقیت می رسانند. او احساس عشق را در کنار میل جنسی ضروری می داند زیرا باعث تعادل این میل گریزپا می شود . 

در کنار همه ی این ها ثروت بدون داشتن همسر نیز از نظر او نکوهیده است. او اعتقاد دارد بزرگترین نیروی انگیزه بخش برای مردان راضی کردن زنان است . بنابراین توصیه می کند که مردان حتما نقوذ زنان از قبیل مادر، خواهر و همسر خود را جدی بگیرند و از آن در قالبی مثبت برای رشد خود استفاده کنند. 

فیلم بیندیشید و ثروتمند شوید با الهام از کتابی به همین نام در سال 2017 ساخته شد. این اثر با دوبله حرفه ای فارسی هم اکنون در سایت رسابوک در دسترس علاقمندان قرار دارد.

اشتراک گذاری:

پیامها