رسابوک، فروشگاه کتاب صوتی | دانلود کتابخانه صوتی اندروید


فصل چهارم کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید: اشتیاقِ سوزان، نقطۀ شروع همۀ موفقیت‌ها

فصل چهارم کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید: اشتیاقِ سوزان، نقطۀ شروع همۀ موفقیت‌ها

معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید  

نویسنده کتاب بسیار پرفروش جهانیِ "بیندیشید و ثروتمند شوید"، که در زمینه موفقیت شخصی است، ناپلئون هیل می باشد. هرچند که او این کتاب را در سال 1937 منتشر کرد، اما دهه ها بعد از انتشار اولیه هم هنوز اثری الهام بخش و ممتاز به شمار می رود. هیل در جوانی وارد دانشکده حقوق شد، اما به علت تنگدستی و ناتوانی در پرداخت هزینه های تحصیل در دانشگاه، مجبور شد استعفا بدهد و به شغل سابق خود برگردد. 

او به طرز عجیبی نویسنده خوبی بود و برای روزنامه ها و مجلات مختلفی می نوشت. سردبیر آخرین روزنامه‌ای محل کارش از نوشته‌ها و مقاله‌های او خوشش آمد و هیل را به سرپرستی مصاحبه با افراد برجسته و معروف انتخاب نمود. هیل با افراد نامدار زیادی مصاحبه می کرد که مشهورترین شان اندرو کارنگی، غول فولاد ایالات متحده و از سرمایه گذاران مشهور زمانه خود بود.

با تشویق های اندرو کارنگی، هیل ترغیب شد برای فهمیدن راز موفقیت افراد ثروتمند و معروف دست به تحقیق بزند. از جمله کسانی که هیل با آنها مصاحبه کرد می توان به توماس ادیسون، الکساندر گراهام بل، جرج ایستمن، هنری فورد، المر گیتس، چارلز شواب، هنری فورد و ویلیام جنینگ برایان اشاره کرد. 

بعد از بیست سال مصاحبه با افراد مختلف و کسب دانش لازم، او کتابی در همین رابطه نوشت و در سال 2017،  فیلم بیندیشید و ثروتمند شوید از روی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ساخته شد. 

 تصور 1: نقل قولی از ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

 

این فصل در مورد چه چیزهایی صحبت می کند؟

در فصل چهارم از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، ناپلئون هیل در ادامه فصل سوم– اشتیاق شدید برای کسب اهداف دقیق به توضیح دادن گام سوم برای کسب ثروت می پردازد. او در این گام راجع به تلقین به خود صحبت می کند. این مفهوم ارتباط میان ذهن هوشیار و نیمه هوشیار را توضیح می دهد. تلقین به خود، خود به خود به ذهن نیمه هوشیار می رسد و آن را تحت تاثیر افکار قرار می دهد. 

ناپلئون هیل، ذهن نیمه هوشیار را مانند یک زمین حاصلخیز می داند که مستعد رشد و پرورش دادن هر دو نوع بذر مطلوب و نامطلوب هست. اگر انتخاب ما بذرهای نامطلوب و افکار منفی باشد, حاصل هم مجموعی از علف های هرز خواهد بود و اگر افکار مثبت را انتخاب کنیم تجلی آن را مانند یک مزرعه حاصلخیز خواهیم دید. 

اما افکار مثبت صرفا به تکرار شفاهی یک سری جملات مکانیکی محدود نمی شود. در واقع این نوع تکرار حاصلی در بر ندارد. هیل پیشنهاد می کند که از قوه تخیل و ذهن خود هم استفاده کنیم و پول را در دستانمان به عینه ببینیم. او به اقدامات شش گانه ای که در فصل قبلی توضیح داد اشاره می کند و می گوید باید فهرست و توضیحات شش گانه را روزانه چندین بار بخوانید و قبل از خواندن ادامه کتاب، به آن مسلط شوید. همینطور پیشنهاد همراه ساختن ادای کلمات را با احساس و هیجان می دهد. زیرا اعتقاد دارد ذهن نیمه هوشیار تنها نسبت به افکاری واکنش نشان می دهد که با احساس و هیجان ترکیب شده باشند. 

ممکن است در شروع کار افراد نتوانند احساساتشان را کنترل کنند و در این زمینه ضعیف باشند. اما جایی برای ناامیدی وجود ندارد. اگر بدنبال یک توانایی ممتاز مانند خلق ثروت از اندیشه هستید، باید اصول ذکر شده در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید را با جدیت کافی پیگیری کنید. توانایی استفاده از اصل تلقین به خود تا حد زیادی بستگی به توانایی تمرکز کردن شخصی دارد. 

تقویت تمرکز

علاوه بر اینکه 6 مرحله نوشته شده در فصل دوم- باید کنترل افکار خود را به دست آوریم لازم الاجرا هستند، دانستن اصل تمرکز هم ضروری است. هیل ادامه ی این عنوان را به ارائه پیشنهاداتی در رابطه با تمرکز اختصاص می دهد. 

 

تصویر 2: نقل قولی از ناپلئون هیل 

 

ناپلئون هیل از ما می خواهد در گام اول که همان مشخص کردن رقم پول درخواستی مان است، ابتدا لحظاتی را به این رقم بیندیشیم. چشمهایمان را ببندیم و ظاهر ذهنیت پول مورد نظر را در تصورات خودمان ببینیم. تکرار این کار یک بار در روز واجب است. سپس او دوباره روی این مسئله تاکید می کند که ذهن نیمه هوشیار هر دستوری را که همراه با ایمان و باور به او داده شود می پذیرد. یعنی  شما باید به نوعی ذهنتان را فریب بدهید.

مرحله بعد از تصور، عبارت است از تدوین یک برنامه عملی برای دست یافتن به آن مبلغ. البته او تاکید می کند که نیازی نیست این برنامه صدردرصد و قطعی باشد. بلکه فعلا کافی است تا خود را صاحب آن مبلغ ببینید و بدانید باقی کار یعنی طراحی نقشه برای کسب آن پول را ذهن ناهوشیار خودش به عهده میگیرد. ذهن این برنامه را پیشنهاد می دهد و به محض معلوم شدنش، باید دنبال اجراسازی آن باشید. زمانبندی و سنجش بهایی که قرار است به ازای بدست آوردن ثروت بپردازید مراحل آخر کار هستند.  

6 اقدام برای تحریک ذهن نیمه هوشیار 

"اول به مکان آرامی بروید، جای مناسبی برای این مهم می تواند رختخواب به هنگام شب باشد...چشمان خود را ببندید و به صدای بلند مبلغ درخواستی را به زبان آورید و محدوده زمانی تعیین شده برای تحصیل این پول را مشخص سازید. ببینید که برای کسب این دارایی از چه می خواهید مایه بگذارید. وقتی این دستورالعمل را به کار می برید خود را ببینید که این پول را بدست آورده اید."

هیل در ادامه مثالی  از مبلغ درخواستی و جملاتی که فرد برای طلبیدن آن می تواند بگوید، همینطور نحوه بدست آمدن آن و کار و برنامه ای که برای کسب کردنش اجرا خواهد کرد می گوید. آنگاه می نویسد" این برنامه را آنقدر در ذهن خود مجسم کنید که بتوانید در ذهن، پولی را که قصد انباشت آن را دارید ببینید.

"سوم، هدف نوشته شده خود را جایی بگذارید که بتوانید آن را در صبح و شب ببینید. آن را قبل از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب ببینید؛ آنگونه که در خاطره شما سپرده شود". 

نکته طلایی 

برای اثربخشی هر چه بیشتر نکات گفته شده، هیل می گوید"ذهن نیمه هوشیار تنها نسبت به دستورالعمل هایی که با احساس همراه هستند واکنش مثبت نشان می دهند؛ با این حساب دقت کنید که سفارش به ذهن نیمه هوشیار با احساس همراه باشد. بدانید که ایمان و باور، موثرترین و قوی ترین احساسات هستند. ...اگر این توصیه ها را رعایت کنید، دنیای ثروت و توانگری به روی شما لبخند می زند".

سرقدرت ذهنی 

درست است که بسیاری از فلاسفه انسان را مقدرکننده ی سرنوشت دنیوی خود می دانند، اما آنها به ندرت چرایی برخورداری انسان از این قدرت را توضیح داده اند. اما هیل در این فصل دلیل تسلط انسان را بر سرنوشت خود و بخصوص سرنوشت مالی اش تشریح کرد. به نظر اون انسان می تواند ارباب خویش و مسلط بر محیط شود، زیرا می تواند بر ذهن نیمه هوشیار خود تاثیر بگذارد. او درخواست می کند همه خوانندگان، این فصل را هر شب با صدای بلند بخوانند و زیر نکات مهمش خط بکشند تا مطالب مهم را بهتر درک کنند. 

 فیلم بیندیشید و ثروتمند شوید با الهام از کتابی به همین نام در سال 2017 ساخته شد. این اثر با دوبله حرفه ای فارسی هم اکنون در سایت رسابوک در دسترس علاقمندان قرار دارد.

 

 

 

                            

 

اشتراک گذاری:

پیامها