معرفی کتاب"بیندیشید و ثروتمند شوید"

معرفی کتاب"بیندیشید و ثروتمند شوید"

 معرفی کلی کتاب 

این اثر، کتابی شگفت‌انگیز با بیانی جادویی است که میلیون‌ها نفر از آن برای دستیابی به موفقیت و کسب ثروت استفاده کرده‌اند. همچنین از اولین و جامع‌ترین کتاب‌هایی است که در قرن بیستم به معرفی روش‌های موفقیت در زندگی و کسب و کار پرداخته است.فیلم بیندشید و ثروتمند شوید از روی همین کتاب در سال 2017 ساخته شد. 

 فرضیه‌ای که در کتاب "بیندیشید و ثروتمند شوید" به کار رفته، بسیار ساده است؛ ثروتمند شدن، نیازمند داشتن ذهنیتی ثروتمند است. اگر بخواهیم ثروتمند باشیم، ابتدا باید به ذهنیتی که ناپلئون هیل آن را "ذهنیت مالی" می‌نامد، دست پیدا کنیم. او می‌گوید ما باید خود را واقعا ثروتمند فرض کنیم. لفظ ثروتمند بودن می‌تواند معانی مختلفی از جمله ثروت از لحاظ مالی، احساس خوشحالی و خوشبختی، رابطه‌های سالم، موفقیت در کسب و کار و سلامتی و ...داشته باشد. ناپلئون هیل، 13 اصل را برای موفقیت مطرح می کند, این 13 اصل عبارتند از:

1. افکار به واقعیت تبدیل می‌شوند

بر اساس فلسفۀ موجود در این کتاب، افکاری که پشتوانۀ آنها اشتیاقی قوی می‌باشد به معادل فیزیکی خود تبدیل خواهند شد و در جهانی برونی رخ خواهند داد. در این جا تبدیل شدن به معنای تغییر یک شکلِ عنصر و یا انرژی به شکل و قالبی دیگر می‌باشد. این کتاب به صورت منحصر به فردی بر راهکارهای تبدیل افکارِ عینی و مسلم به واقعیت‌های مسلم تمرکز دارد و این راهکارها را به خوانندگان خواهد آموخت. ناپلئون هیل به ما خواهد گفت که افکارمان می‌توانند به واقعیت تبدیل شوند. 

 

2. باید کنترل افکار خود را به دست آوریم

 اگر تنها یک چیز باشد که باید کنترلِ تام آن را به دست بیاورید، آن چیز افکارتان می‌باشد. این انگیزه بخش‌ترین و مهم‌ترین موضوع شناخته شده برای بشر و همچنین بازتاب‌دهندۀ حقیقت وجودیِ طبیعت انسانها است. این حقیقت تنها وسیله‌ای است که شما خواهید توانست با استمداد از آن سرنوشت خود را آنگونه که مایل هستید رقم بزنید. تا زمانی که نتوانید بر کنترل افکارتان غلبه کنید، نخواهید توانست کنترل اوامر دیگر را به عهده گیرید. بدون این کنترل، موفقیت ممکن نخواهد بود. 

 

3. اشتیاق شدید برای کسب اهداف دقیق

 بهترین و مؤثرترین روش شناخته شده برای هدایت و کنترل ذهن، مشغول نگه داشتن مستمر ذهن با اهداف معین و دقیق است. اما این امر به تنهایی کافی نیست، چرا که به ابزار دیگری نیز احتیاج است و آن ابزار "شوق و اشتیاق برای کسب هدف" می‌باشد. در نتیجه، بنا بر سخنان ناپلئون هیل ما نیاز به داشتن موارد زیر داریم:

• داشتن یک هدف معین 

• اشتیاق شدید بری رسیدن به آن هدف

      تنها داشتن یک هدف مورد تأکید است و آن هدف می‌بایستی هدف اصلی و مهم زندگی شما باشد. 

 

4. اشتیاقِ سوزان، نقطۀ شروع همۀ موفقیت‌ها

در تمام طول زندگی‌ام تجربه‌هایم ثابت کرده است افرادی که اشتیاق سوزان برای کسب یک هدف دارند، حاضر هستند تمام زندگی و آیندۀ خود را روی آن سرمایه‌گذاری کنند تا به آن هدف برسند. آموزش داشتن اشتیاق سوزان برای کسب یک هدف معین، اولین قدم رسمی ناپلئون هیل در راه موفقیت است و از نظر من مهمترین فاکتور برای موفقیت است. 

 

5. ایمان داشته باشید که موفق خواهید شد

من قدرت و اشتیاقی را که ایمان پشتوانۀ آن می‌باشد باور دارم. ایمان نوعی اکسیر است که به انسان‌ها، زندگی، قدرت و انگیزه‌های روحیِ بیرونی و فکری می‌دهد. ما باید ایمان و اعتقاد خود را برای رسیدن به اهداف خود پرورش دهیم. باید اعتقاد داشته باشیم که به آن خواهیم رسید. باید ایمان داشته باشیم که خواستن، توانستن است. هیل می‌گوید :" احساس ایمان همان چیزی است که به افکار، قدرت و انگیزه می‌دهد". به عبارت دیگر باید به خودتان و کاری که انجام می‌دهید اعتقاد داشته باشید.

 

تصویر اول: چهره ناپلئون هیل نویسنده کتاب معروف بیندیشید و ثروتمند شوید

 

6. چگونه ایمان داشته باشیم

به کیفیت تصور کردن و اعتقاد داشتن در راه رسیدن به اهداف، ایمان می‌گویند. ایمان به یک هدف می‌تواند با تلقین و تکرار جزئیات آن هدف برای ذهن نیمه هشیار به وجود آید. شما باید ذهن نیمه هشیار خود را قانع کنید که قطعاً به اهدافتان خواهید رسید. هرچه بیشتر تکرار کنید، قدرت ایمان نیز قوی‌تر خواهد شد. برای مثال در ابتدا که کار بدی را که انجام می‌دهید، احساس عذاب وجدان دارید. اما با انجام مکرر به آن عادت کرده و این احساس گناه را تحمل می‌کنید.

 

7. شش گام برای تبدیل اهداف به موفقیت

• مقدار دقیق درآمد و پولی را که انتظار دارید به آن برسید را مشخص کنید. این کافی نیست که بگویید : " من پول فراوانی می‌خواهم ". روی آن دقیق باشید. 

• مشخص کنید که برای دریافت آن مقدار پول چه چیزی را در قبال آن می‌دهید. 

• برای آن تاریخ مشخص کنید. 

• برای رسیدن به آن به طور دقیق برنامه‌ریزی کنید و بلافاصله آن برنامه را به اجرا درآورید. 

• حال شروع به نوشتن کنید. ابتدا بنویسید که چه مقدار پول و در چه بازۀ زمانی‌ای می‌خواهید..

• جملات نوشته شدۀ خود را دوبار در روز با صدای بلند بخوانید.

 

8. برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف

ثروتمند شدن تنها از طریق یک برنامه‌ریزی خوب قابل دسترسی می‌باشد، چرا که فقیر و بی‌پول ماندن به هیچ برنامه‌ای نیاز ندارد و بدون استمداد از چیزی یا کسی به دست می‌آید. هر شخصی می‌تواند طالب ثروت باشد، اما تنها افرادی به آن دست می‌یابند که با اشتیاق قوی و برنامه‌ریزی صحیح و منظم پیش می‌روند. بهترین راه برای کنترل کردن ذهن اینست که با یک برنامه‌ریزی صحیح، همواره آن را با یک هدف معین سرگرم نگه داریم.

 

9. اگر نقشۀ اولتان شکست خورد، جایگزینی برای آن بیابید

بسیاری از مردم به محض اینکه نشانۀ کوچکی از شکست می‌بیند، زود تسلیم شرایط شده و کنار می‌کشند. هنگامی که شکست می‌خورید، برخیزید و ادامه دهید تا موفق شوید. کار خیلی بزرگی است؛ هنگامی که برنامه شکست می‌خورد و ما مجبور به طراحی برنامۀ دیگری هستیم  نباید به زودی تسلیم نشانه‌های شکست شویم و پشت سر هم برنامه‌های مفید و کارآمد ارائه دهیم، دیر یا زود موفق خواهیم شد و برنامۀ اصلی موفقیت را پیدا خواهیم کرد. برای مثال توماس ادیسون را در نظر بگیرید ؛ او 10000 بار تلاش کرد تا به موفقیت رسید.

 

10. کلیدی به نام تداوم

افرادی که به تداوم و پایداری عادت دارند، در واقع در برابر شکست به نوعی بیمه هستند، به این معنی که شکست برایشان اتفاق می‌افتد، اما تأثیری بر روی آن‌ها ندارد. صلاحیت افراد باتوجه به نحوۀ برخورد آن‌ها با شرایط سخت و مواجه آنها با شکست سنجیده می‌شوند. آن‌هایی که خودشان را گم نمی‌کنند و به تلاش خود ادامه می‌دهند، دنیا به آنها می‌گوید: " آفرین، می‌دانستم که می‌توانی". رسیدن به این موفقیت، بدون تداوم و پایداری، تقریبا غیرممکن است؛ حتی قبل از شروع شکست خواهید خورد. اما با تداوم و پایداری موفق خواهید شد. 

 

 

تصویر دوم: جلد کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

 

11. کیمیاگری

این فصل از کتاب به صحبت از شکل دیگری از انرژی یعنی انرژی جنسی و تاثیرگذاری آن در موفقیت می پردازد. مطمئنا نیروی جنسی انرژی ای است که می توان از آن در طریق مثبت و برای پرورش تخیل و رسیدن به ایده های خلاقانه استفاده قابل توجهی است. لازم است که به این بخش از نیروی ذهنی خود اجازه رشد و استحاله بدهیم که البته شرط آن پرورش اراده قوی است. 

 

12. ذهن ناخودآگاه 

ذهن ناخوداگاه، متشکل از حوزه ای از هوشیاری است که در آن، طنین هر فکری که از طریق هر یک از حواس 5 گانه به ذهن منطقی می رسد طبقه بندی و ثبت شده و افکار را می توان از آن بازخوانی یا برداشت کرد. درست مثل نامه هایی که از قفسه های مخصوص دسته بندی قابل برداشت هستند. ذهن ناخوداگاه، اقدام به دریافت و آرشیو کردن اثرات حاصل از افکار می کند، بدون توجه به ماهیت آن افکار. شما می توانید داوطلبانه به هر نوع طرح، فکر یا هدفی بیاندیشید. 

 

13. مغز 

مغز ایستگاه دریافت کننده و منتشرکننده ی فکرهاست. بیش از 20 سال قبل وقتی نویسنده با همراهی دکتر الکساندر گراهام بل و اِلمِر گیتس کار می کرد، مشاهده نمود که مغز هر انسانی یک دستگاه گیرنده و به نوبه خود پخش کننده طنین افکار از طریق اِتِر است, آنهم به روشی مشابه ایستگاه های رادیویی. هر مغزی می تواند طنین افکاری را که از طریق دیگران منتشر می شود شناسایی کرده و انتخاب نماید. توصیف تخیل خلاقانه را که در فصل مربوطه آمده است در نظر بگیرید. 

  

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید چگونه نوشته شد؟

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید در واقع به شکلی متولد شد که کمتر کسی انتظارش را داشت! 

انجام این کار بیست سال طول کشید و هیل بعد از مصاحبه با 500 انسان موفق در حوزه های مختلفی مانند کسب و کار, زندگی فردی، سلامت روان، تحصیل، اختراعات و اکتشافات و خدمت رسانی به اقشار مختلف جامعه, به یک نتیجه درخشان رسید!

همه ی افراد یاد شده که بزرگترین دانشمندان جهان و غول های کسب و کار را شامل می شدند دانسته یا نادانسته از اصول مشترکی برای پیشبرد اهدافشان استفاده می کردند. اصولی که فارغ از زمان و مکان، جنسیت، ملیت، نژاد، وضعیت مالی و سواد همواره کارساز است. اصولی که دانستنشان به بسیاری از انسان های عادی جامعه امکان داد تا طبقه اجتماعی و نوع زندگی و اهدفشان را ارتقا بدهند.    

درباره نویسنده 

ناپلئون هیل، نویسنده معروف آمریکایی و یکی از پیشگامان سبک ادبیات موفقیت شخصی در دنیای مدرن بود. او به اندازه ای در ارائه مشاوره های فردی و موفقیت محبوب شد که حتی به رئیس جمهور فرانکلین روزلت هم مشورت عرضه می کرد. 

استعداد نویسندگی او به کمکش آمد و سردبیر روزنامه محل کارش با استقبال از نوشته‌ها و مقالات هیل, سرپرستی بخش مصاحبه با افراد معروف را به او واگذار نمود. آشنایی او با اندرو کارنگی در همین زمان روی داد و مسیر زندگی او را به کل عوض کرد. 

 

 

تصویر سوم: نقل قولی از ناپلئون هیل

 

 انتشارات شادن پژواک در راستای ماموریت خود برای تولید و نشر آثار مناسب با نیازهای مخاطب فارسی زبان، اقدام به ترجمه و تولید این اثر در قالب‌های کتابچه الکترونیک (خلاصه کتاب اصلی) و فایل صوتی کتابچه و نیز فیلم بیندیشید و ثروتمند شوید به صورت دوبله شده نموده است. جهت مشاهده و خرید این اثر به سایت رسابوک مراجعه کرده و بعد از داونلود اپلیکیشن رسابوک آنرا جستجو و خریداری نمایید.

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

پیامها