بمباران افکار و اندیشه

بمباران افکار و اندیشه

کتاب صوتی در طلب توانگری 

نویسنده رندی گیج

بمباران افکار و اندیشه

در جهان کنونی ما که از هر طرف بمباران افکار و اندیشه‌ها می‌شویم، میلیاردها نفر هستند که فقط به نداری می‌اندیشند. نظام آموزشی نداری را آموزش می‌دهد و ما هم بخشی از نژاد بشر هستیم که بر این باور است که پاداش نصیب کسانی می‌شود که خوب هستند، ولی فقیر.

چه باور کنید، چه نکنید، تودۀ مردم، بدون توجه به آرزوی دیرینه‌شان برای کسب ثروت، فقر را انتخاب کرده‌اند. رسانه‌ها، شبکه‌های تلویزیونی و تبلیغات، آن باورهایی را بازتاب می‌دهند که به مذاق توده خوش آید. فرهنگ ما میان‌مایگی را تحسین و تبلیغ می‌کند. درنتیجه رفتن دنبال رؤیاها آدم خیلی شجاعی می‌خواهد. ما را به خاطر اندیشه‌ها و اهداف بزرگ‌ترمان مسخره می‌کنند. از همه بدتر این است که این موج یأس را غالباً خانواده و دوستان به راه می‌اندازند.

اگر فکر می‌کنید حرف من نادرست است، از شما می‌خواهم لحظه‌ای چشمان خود را ببندید و تصور کنید که روز اول سال است و خانواده و دوستان همگی در منزلتان هستند. یک‌لحظه انگیزه می‌گیرید و با ساکت کردن سروصدا اعلام می‌کنید که هدفتان برای امسال این است که میلیاردر شوید! با دیدن نگاه بهت‌زده و حیران اطرافیان چه حسی به شما دست می‌دهد؟ آیا به‌سرعت تکذیب می‌کنید و می‌گویید داشتم شوخی می‌کردم، می‌خواستم کمی بخندیم؟ الآن چه احساسی به شما دست داد؟

مطمئنم در مدرسه به شما اصول توانگری را یاد نداده‌اند. دوستانی دارم که معلم هستند و بر این باورم که خیلی از معلمان تأثیر مثبتی بر دانش‌آموزان خود می‌گذارند. بااین‌حال، بیشتر معلم‌ها به دانش‌آموزان خود یاد می‌دهند که در آرزو کردن «واقع‌بین» باشند. چه ‌بسا، اگر یکی بخواهد از اینترنت درآمد چندین میلیون دلاری داشته باشد، آن‌ها به او می‌گویند که «واقع‌بین باش» و بعد قانعش می‌کنند که به یک شغل اداری راضی شود. آن‌ها فکر می‌کنند وقتی به بچه‌ها از واقعیت‌های دنیا می‌گویند، دارند به آن‌ها خدمت می‌کنند. ولی نمی‌دانند که با این کارشان تخیل بچه‌ها را نابود می‌کنند.

خانواده هم همین کار را می‌کند. نمی‌گویم که نیّت بدی دارند، ولی مطمئنم که خیلی از آن‌ها روششان اشتباه است. والدین به بچه‌هایشان یاد می‌دهند که دنبال درآمد مطمئن و به فکر بازنشستگی باشند. پدربزرگ‌ها از قدیم تعریف می‌کنند و می‌گویند بچه‌های امروز خیلی وضعشان بهتر است. آن‌ها از سختی‌های گذشته یاد می‌کنند.

در خانه است که یاد می‌گیریم تلویزیون تماشا کنیم؛ و می‌دانید که من چه احساسی به تلویزیون و تأثیر برنامه‌ریزی‌شدۀ آن روی مخاطب دارم. راستی، تابه‌حال آگهی گردنبند صد هزار دلاری دیده‌اید؟ آگهی جت خصوصی؟ رولز رویس؟ در حقیقت، کمتر آگهی‌ای می‌بینید که شما را ثروتمند قلمداد کند. تبلیغات عموماً در مورد وسایل منزل قسطی، چیپس و پفک، برنج دانه بلند و سپرده‌گذاری‌ها است. جایزه می‌گذارند که رب بخرید!

 

 

اشتراک گذاری:

پیامها