رسابوک، فروشگاه کتاب صوتی | دانلود کتابخانه صوتی اندروید


کتاب صوتی و آینده پیش رو

کتاب صوتی و آینده پیش رو

کتاب صوتی و آینده پیش رو

تحقیقات نشان می‌دهد که کتاب صوتی در کشورهای غربی جای خود را به‌خوبی بازکرده است و سالانه علاوه بر کمک به افزایش سرانه مطالعه در این کشور‌ها، عایدی اقتصادی زیادی را هم برای ناشران این‌گونه کتاب‌ها در این کشور‌ها به دنبال دارد

 

کتاب‌های صوتی برای اولین بار در سال ۱۹۳۱ به‌منظور بهره‌مندی نابینایان در آمریکا تولید شد. در ابتدا از کتاب‌های آموزشی و درسی آغاز و با استقبال از روند آن کتاب‌های دیگری چون کتب ادبی، داستانی و دیگر حوزه‌ها به شکل کتاب‌های گویا روی کاست پیاده شد. به‌تدریج این نمونه جدید از کتاب‌ها با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، ظهور اینترنت و فضاهای سایبری و مجازی به شکل فرمت‌های قابل دانلود بر فضای اینترنت قرار گرفت. با افزایش میزان علاقه‌مندی و استقبال از آن‌ها خیلی زود به صنعتی پررونق با گردش مالی و اقتصادی قابل‌قبول در سطح دنیا مبدل و تولید انبوه کتاب‌های گویا رواج یافت.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که کتاب صوتی  در کشورهای غربی جای خود را به‌خوبی بازکرده است و سالانه علاوه بر کمک به افزایش سرانه مطالعه در این کشور‌ها، عایدی اقتصادی زیادی را هم برای ناشران این‌گونه کتاب‌ها در این کشور‌ها به دنبال دارد.

 

کتاب صوتی متن کتابی است که توسط گویندگان خوانده و به شکل فایل صوتی در می‌آید و افراد می‌توانند از این فایل در ماشین، اتوبوس در حین کار و حتی ورزش استفاده کنند و بیشتر مورد استفاده افراد نابینا قرار می‌گیرد.

 

کتاب‌های صوتی؛ فرصتی برای ارتقای سطح فرهنگ مطالعه 

کتاب صوتی  تا چه اندازه بر میزان مطالعه و سرانه کتاب‌خوانی در جامعه ما تاثیر داشته است؟ شاید پیشرفت تکنولوژی و ظهور پدیده‌ای چون اینترنت و فراهم شدن سرگرمی‌های جدید و زرق‌وبرق بیشتر زندگی‌های تجملی امروزی عاملی بر کاهش سرانه مطالعه در کشور شده است؛ آیا توجه ویژه به کتاب‌های صوتی و گویا که مولود همین پیشرفت تکنولوژی است می‌تواند جهشی بر وضعیت سرانه مطالعه و افزایش علاقه‌مندی افراد به کتاب‌خوانی ایجاد کند؟ و در‌‌نهایت می‌تواند فرصتی برای ارتقای سطح علمی افرادی باشد که زمان کمتری برای مطالعه دارند؟

 فضای مجازی و اینترنت فرصت خوبی است و باید از آن در جهت افزایش سطح فرهنگ در جامعه کمک گرفت، آثار خوب و تأثیر گذاری در حوزه کتاب‌های صوتی ارائه می‌شود و هرساله بخشی از فضای نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب به این بخش اختصاص دارد که آمار بالای مراجعان به آن گویای استقبال به‌ویژه نسل جوان از آن است. شاهد استقبال خوبی از وی مردم به‌ویژه جوانان از آن هستیم. 

کتاب‌های صوتی با توجه به شرایط روز جامعه جای کار بسیار داشته و بیشتر از سوی طلاب و دانشجویان مورد استقبال قرار می‌گیرد.

آنچه مسلم است کتاب‌های صوتی به دلیل مزیتی که برای استفاده‌کننده ایجاد می‌کند برای بهره‌مندی افراد با مشغله بالا مطلوب است اما بیشتر از جانب افراد نابینا و کم‌بینا، دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه که مدیریت زمان نقش مهمی در موفقیتشان دارد استقبال می‌شود تا از زمان‌های مرده و ناکارآمد خود بیشترین بهره‌برداری را داشته باشند.

 

استفاده کارآمد از زمان‌های مرده

 تغییرات زمان و فرصتی که می‌بایست برای رفت‌وآمد در اتوبوس و ماشین صرف شود تا حدودی روش‌های مطالعه در میان دانش آموزان و دانشجویان را تغییر داده و استفاده از خدمات الکترونیکی و کتاب‌های صوتی را زیاد کرده است.

 

بنا به ضرورت، فرصت‌ها در دنیای پر مشغله امروزی هر روز کمتر می‌شود، مردم با کتاب‌های چاپی و کاغذی بیشتر فاصله گرفته و عده‌ای برای جبران از این کتاب‌ها استفاده می‌کنند. کتاب‌های گویا با توجه فرمت‌های خاصی که دارد خیلی راحت در هر زمان و مکانی به ویژه زمان‌هایی که کار ایی خاصی ندارد، قابل دسترسی است.

 

از کتاب‌های گویا نسبت به دیگر نرم افزارهای چند رسانه‌ای و تصویری به جهت راحتی در استفاده از آن‌ها در هر شرایطی بیشتر استقبال شده است و همین استقبال توانسته کمک شایانی به فرهنگ کتابخوانی در کشور کند.

 افرادی که به دنبال کسب اطلاعات باشند، خواستار شنیدن بوده و فرصت کافی برای مطالعه کتاب‌های کاغذی را هم نداشته باشند به عنوان یک دسته از مخاطبان کتاب‌های صوتی از آن استقبال و در حین کار و رانندگی از آن استفاده می‌کنند اما دسته دیگر افرادی هستند که اهل مطالعه بوده و مطالعه را جز در کتاب‌های کاغذی نمی‌بینند کتاب‌های صوتی برای این دسته مفید نیست و از آن هم استقبالی نمی‌کنند.

 

ضرورت توجه به کتاب‌های صوتی به عنوان شیوه‌ای نوین از مطالعه

 اما آیا کتاب‌های صوتی با توجه به هزینه زیاد و مراحل خاصی که در تولید دارند می‌توانند نقش موثری بر فرهنگ و ارتقای مطالعه در جامعه داشته باشند؟ این نوع از کتاب‌ها به عنوان شیوه نوینی از کتابخوانی تشویقی است برای آن دسته از افرادی که بهانه‌شان از عدم مطالعه نداشتن فرصت کافی بوده و ممکن است حتی فرصت نکنند کتاب کاغذی مطالعه کنند. صوت برای این افراد فرصت خوبی ایجاد می‌کند تا ضمن برخورداری از اطلاعات کتاب‌ها سطح آگاهی و دانش خود را بالا برده و از این نشانه بارز فرهنگ در جامعه استفاده کنند.

کتاب‌های صوتی می‌تواند نقش مهمی در افزایش سرانه مطالعه داشته باشد، می‌گود: این نوع کتاب‌ها قابلیت خوبی برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه دارند گرچه عطش استفاده از کتاب‌های کاغذی همواره برای افراد علاقمند باقی است ولی آن دسته از افرادی که فرصت و توانایی استفاده از آن‌ها را ندارند می‌توانند این نوع جدید کتاب را جایگزین کنند.

هر چند برخی ابزار‌های نوظهور می‌تواند کمک به افزایش سطح مطالعه افراد از طرق مختلف داشته باشد ولی در هر صورت این روش‌ها هیچ‌گاه نمی‌تواند جای کتاب‌های سنتی و کاغذی را بگیرد بلکه تنها به عنوان مکملی برای آن دسته از افرادی است که وقت مطالعه ندارند.

در خارج از کشور همانگونه که کتابخانه‌های دیجیتال وجود دارد کتابخانه‌های گویا با همه گونه کتاب حتی کتاب‌های مرجع گویا وجود دارد و یک ضرورت است تا فرهنگ آنجا بیافتد که اگر این اتفاق رقم بخورد فرصت خوبی برای افزایش سرانه مطالعه ایجاد می‌کند و لطمه‌ای هم به آن نمی‌زند.

کتاب صوتی عاملی بر افزایش مطالعه در میان افراد ناتوان، نابینا، معلول و در بسیاری از موارد سالمندان بوده است و توانسته بر ساعات مطالعه این افراد بیافزاید.

 کارآیی کتاب‌های صوتی و بهره‌مندی افراد از زمان‌های مرده در استفاده از این گونه کتاب‌ها می‌تواند تاثیر شگرفی بر موفقیت‌های تحصیلی به ویژه در افراد ناتوان، معلول و نابینا داشته باشد؛ کتاب صوتی  نه تنها آسیبی به سرانه مطالعه وارد نمی‌کند بلکه با تشویق افراد پر مشغله یا کسانی که نمی‌توانند از کتاب‌های کاغذی بهره ببرند به عنوان مکملی تاثیر خوبی روی کتابخوان شدن افراد گذاشته است.

گوش دادن به کتاب صوتی لذت بخش است، اما برتر از آن این که می‌توان با استفاده از آن زمان‌هایی را که به طور عادی از دست رفته محسوب می‌شوند، به بهترین زمان برای مطالعه تبدیل کرد. افرادی که در طول روز زمان زیادی را صرف رفت و آمد به محل کار خود می‌کنند، از طرفداران پر و پا قرص کتاب صوتی هستند. گوش کردن به کتاب صوتی به آنها کمک می‌کند در طول مسیر کمتر استرس داشته باشند و زمان برایشان سریع‌تر بگذرد و از همه مهم‌تر این که کتاب‌های دلخواه خود را نیز مطالعه کرده باشند. بر اساس تحقیقات اخیر هر شهروند آمریکایی برای رفتن به سر کار و برگشتن از آن، حدود یک ساعت و سیزده دقیقه وقت صرف می‌کند که معادل چهارصد و چهل ساعت یا یازده هفته کاری در سال می‌شود. در صورتی که از همین زمان برای گوش دادن به کتاب صوتی استفاده شود، کتابهای بسیاری در طول سال به همین سادگی مطالعه خواهد شد. به طور یقین زمانهای از دست رفته برای مردم ما بیشتر از اینهاست.

 

اگر خواندن را دوست دارید، اما آن قدر مشغول کارهای دیگر هستید که به کتاب خواندن نمی‌رسید، گوش کردن به کتابهای صوتی راهی ویژه و فوق‌العاده برای پر کردن بسیاری از زمانهای غیر مولد است که عموماً همه ما در طول روز چند ساعتی از آن را داریم. هنگام ورزش، انجام کارهای شخصی، نظافت و … از جمله این زمانهاست.

اشتراک گذاری:

پیامها