رسابوک، فروشگاه کتاب صوتی | دانلود کتابخانه صوتی اندروید


کتاب صوتی

کتاب صوتی

کتاب صوتی

 

کتاب صوتی تلفیقی است از متن کتاب و صدای خوانده شدن آن. به عبارت دیگر، یک کتاب صوتی از گوینده‌ای کمک می‌گیرد که متنی را برای مخاطبی می‌خواند. این گوینده می‌تواند خود پدید آورنده‌ی اثر باشد، یا یک گوینده‌ی حرفه‌ای، یا یک بازیگر معروف یا حتی یک فرد آماتور. گاهی در کتاب صوتی  از جلوه‌های موسیقایی و صوتی نیز استفاده می‌شود و گاهی تنها صدای گوینده یا گویندگان شنیده می‌شود

کتابی که با صدای بلند خوانده می‌شود و بر روی نوار و یا سی‌دی ضبط می‌شود، و معمولاً این کار توسط یک بازیگر و یا گوینده‌ی حرفه‌ای و یا نویسنده‌ی کتاب انجام می‌شود. در اصل این کتاب‌ها برای افرادی که دارای مشکلات بینایی هستند بر روی نوار تولید می‌شد، اما بازار کتاب‌های صوتی گسترش یافته، مثلاً به افرادی که پیاده روی می‌کنند و دوست دارند در حین انجام ورزش به این کتاب‌ها گوش دهند، و یا افرادی که باید ساعات طولانی را در سفر بگذرانند، افرادی که بی‌سواد و یا دارای مشکلات خوانشی (کم سواد) هستند، و افرادی که گوش دادن به کتاب‌ها را به خواندن آنها ترجیح می‌دهند

گاهی اوقات نویسنده با صدای خودش کتاب را می‌خواند و گاهی گویندگان حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند.

 

کتاب‌های صوتی آثار داستانی، غیرداستانی، شعر و درام هستند که در درجه اول به جای خواندن بصری، گوش داده می‏شوند.

 

کتاب صوتی ، همانطور که از نامش پیداست، صدای ضبط شده‏ای است که شما می‌توانید به جای خواندن متن یک کتاب یا نوع دیگری از انتشارات به آن گوش دهید.

 

 کتاب صوتی یا Audio Book که از نامش پیداست ، تلفیقی از متن کتاب و صدای خواننده کتاب می باشد. دسترسی سریع ، حمل اسان و قابلیت استفاده در مکان های گوناگون از جمله مزایای این نوع کتابها به شمار می روند. کتاب های صوتی می توانند بخش قابل توجه ای از اوقات فراقت عده زیادی از مردم را به مفیدترین و مؤثرترین شکل ممکن پر کند.  پیشینه کتاب های صوتی به سال 1931 برمی گردد که در آن سال کنگره آمریکا ، برنامه کتاب سخنگو در جهت کمک به نابینایان را در دستور کار خود قرار داد و تاکنون نیز با پیشرفت تکنولوژی در زمینه صوت و صدا کتاب صوتی جایگاه ویژه ای در بین دوستداران قرار دارد.

 

هدف از ضبط کتاب صوتی را، انتقال متن کامل یک کتاب یا نوشته روی‌ یک محمل صوتی می‌داند؛ به نحوی که برای هر کس که قادر به خواندن نیست، قابل درک و شنیدن‌ باشد. از این‌رو، بین کتاب صوتی  و یک نمایش‌نامه‌ رادیویی و یا نوار قصه، تفاوت‌های اساسی وجود دارد؛ زیرا معمولا کتاب صوتی  توسط یک نفر خوانده‌ می‌شود که لحن او نیز چندان احساساتی نبوده و بیش‌تر به کتابخوانی با صدای بلند شبیه است.

 

کتاب صوتی شامل همان محتوای کتاب چاپی می‌شود که با کمک عنصر روایت به شکل صوتی درآمده و بر روی قالبی غیر از قالب چاپی که قابل اجرا در یکی از دستگاه‌های پخش صوت باشد عرضه می‌شود و از طریق گوش دادن می‌توان به مطالعه آن پرداخت و به محتوای آن دست یافت.

 

در حال حاضر کتاب‌های صوتی پدیده‌ای شناخته شده در کشورهای توسعه یافته است و بر روی قالب‌های متنوعی مانند نوار کاست و لوح‌های فشرده، و نیز بر روی انواع دستگاه‌های خواننده فایل‌های صوتی، گوشی‌های تلفن همراه، و همچنین به صورت پیوسته و از طریق شبکه اینترنت مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گیرند و تولید کنندگان نیز حجم قابل توجهی از کتاب‌های خود را بدین شکل تولید می‏نمایند.

 

کتاب‌های صوتی امروزه دیگر تنها به عنوان یک برنامه کاربردی برای افراد دچار اختلال بینایی یا سایر اختلالات خوانشی در نظر گرفته نمی‏شود، بلکه به عنوان یک برنامه سرگرم‌کننده و کاربردی برای تمام کسانی است که به آن علاقمند هستند

 

مخاطبان کتاب‌های صوتی نه تنها افراد دچار مشکلات بینایی، بلکه کودکان، سالمندان، افراد کم سواد یا بی‌سواد، دانش آموزان، دانشجویان، زنان خانه‏دار، مدیران . . . و به عبارتی دیگر تمامی افراد جامعه هستند.

 

مزایا و ویژگی‌های این قالب انتشاراتی مانند امکان مطالعه در زمان‌های غیر کارآمد ، کمک به درک صحیح اصطلاحات زبانی ، امکان دسترسی سریع، سهولت جابجایی ، قابلیت استفاده در زمان‌ها و مکان‌های گوناگون موجب این شده که در زمان‌هایی که حتی تصور مطالعه از طریق محمل‌های چاپی نمی‌رود، بتواند جای خالی سایر قالب‌های کتاب را پر کند و امکان مطالعه در این مواقع را فراهم نماید. موقعیت‌هایی مانند سفرهای بین شهری و درون شهری، پیاده‌روی، زمان انتظار در صف‌های طولانی بانک‌ها و ادارات، هنگام انجام کارهای روزمره و بسیاری موارد دیگر.

 

به دلیل تنوع موجود در ویژگی‌های کتاب‌های صوتی و نیز طیف وسیع کاربران این محصول لازم است تا چه به هنگام تولید کتاب‌های صوتی و چه انتخاب این محصول به معیارهای تولید و ارزیابی کتاب‌های صوتی توجه شود.

 

پس از بررسی متون موجود در این زمینه، معیارهای تولید و ارزیابی کتاب‌های صوتی استخراج شد و بر اساس تشابه در طبقات فرعی و سپس طبقات فرعی مشابه در یک طبقه اصلی قرار گرفتند.

 

 

محتوا و ماهیت اطلاعاتی کتاب‌های صوتی به کتاب‌های چاپی شباهت دارد. با این وجود، آنها با در اختیار داشتن مزایای خاص خود، ویژگی‌های افزوده‌ای را در کنار کاستی‌های خود دربردارند. امروزه کتاب‌های صوتی مورد استفاده طیف وسیعی از کاربران قرار می‌گیرد و مراکز زیادی اقدام به تولید این کتاب‌ها می‌نمایند اما برخی از کتاب‌های صوتی به دلیل رعایت نکردن اصول قابلیت استفاده و کاربری باعث خستگی و دلسرد شدن کاربر می‌شوند. این کتاب‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند اما اصول و معیارهای لحاظ شده در تولید، بعضاً با انتظارات و نیازهای کاربران آنها تناسب ندارد و موجب نارضایتی کاربران می‌شود. به منظور نشر موفق و استفاده مطلوب از این نوع کتاب‌ها، شناخت مهم‌ترین معیارهای ارزیابی و تولید کتاب‌های صوتی بسیار اهمیت خواهد داشت. پس از جستجوهای بسیار در میان متون و منابع مختلف هیچ اثری که به طور اختصاصی و با هدف معرفی معیارهای ارزیابی و تولید کتاب‌های صوتی، به طور منسجم و یکپارچه تدوین شده باشد، یافت نشد. بنابر این با وجود اینکه در میان متون و منابع و حتی دستنامه‌ها و دستورنامه‌های حرفه‌ای اصولی در ارتباط با تولید و ارزیابی کتاب‌های صوتی مطرح شده، اما تا به حال هیچ اثری که تمام معیارهای ارزیابی و تولید کتاب‌های صوتی را به صورت جامع و کامل دربرداشته باشد، تألیف نشده است.

 

 

«معیارهای ارزیابی و تولید کتاب‌های صوتی چیست؟

  

در ایران در مورد کتاب‌های صوتی تحقیقات زیادی صورت نگرفته و در میان اندک متون موجود، پژوهشی که صرفاً به معیارهای ارزیابی و تولید کتاب‌های صوتی پرداخته باشد وجود ندارد.

 

در میان متون و پژوهش‌های خارجی نیز پژوهشی که مستقیماً این موضوع را به عنوان مسئله پژوهش مورد بررسی قرار داده باشد وجود ندارد. با استفاده از روش مرور پژوهش‌های انجام شده در زمینه کتاب‌های صوتی می‌توان به برخی معیارها که در خلال بحث مورد اشاره قرار گرفته‌اند دست یافت. در کنار این منابع، دستنامه‌ها و معیارهای ارزیابی و تولید برخی از تولیدکننده‌ها و انجمن‌های حرفه‌ای و بین المللی کتاب‌های صوتی وجود دارند که می‌تواند تا حدودی راهگشا باشد. در پژوهش حاضر معیارهای ارزیابی و تولید کتاب‌های صوتی از این متون و منابع گردآوری و طبقه بندی شده است.

 

معیارها

 

محتوا

کتاب‌های صوتی به دلیل ماهیت خود نمی‌توانند قالب مناسبی برای ارائه هر نوع موضوعی باشند. این کتاب‌ها نمی‌توانند اطلاعات تصویری را منتقل نمایند و کاربر تنها از طریق گوش کردن به صدای خوانده شدن آنها می‌تواند به محتوای آن دست یابد. به همین دلیل تولیدکنندگان کتاب صوتی  موضوعاتی را انتخاب می‌کنند که از طریق روایت بتوان حق مطلب را در مورد آنها ادا کرد و بعد از تبدیل شدن به کتاب صوتی  کاربر با آن احساس راحتی نماید و از گوش دادن به آن خسته نشود.

 

موضوع

دو گونه کلی کتاب صوتی  براساس سبک عبارت‌اند از گونه داستانی و غیر داستانی. بر اساس بررسی فروش سال ۲۰۰۸ فروش گونه داستانی ۷۳ درصد و غیرداستانی ۲۷ درصد از کل بوده است

 

.

 

بر اساس بررسی سال ۲۰۰۸ عناوین مشروح کتاب صوتی  ۸۵ درصد از فروش این محصول را نشان می‌دهد، در حالی که خرید و فروش کتاب‌های صوتی خلاصه نشان دهنده ۱۳ درصد از فروش است

 

اکثر فروشندگان کتاب صوتی  ترکیبی از محتوای خلاصه و مشروح را ارائه می‏کنند. به نظر می‏رسد که محتوای مشروح در میان کاربران محبوب‏تر باشد، اما برای محتوای خلاصه نیز یک بازار غیر قابل چشم‌پوشی وجود دارد. یک اشکال که به نسخه‏های خلاصه وارد است، این است که معمولاً هیچ نشانه‏ای از نحوه و مبنای تصمیمات خلاصه‌سازی و معیارهای استفاده شده وجود ندارد

 

ویژگی فایل صوتی

یکی از معیارهایی که به هنگام تولید کتاب‌های صوتی مورد توجه قرار می‌گیرد فرمت یکسان فایل‌های صوتی کتاب صوتی  ست. کاربر نیز با این ویژگی قادر خواهد بود تا به راحتی از کتاب صوتی  استفاده نماید و مشکلی برای پخش فایل صوتی در انواع دستگاه‌های پخش صوت نداشته باشد.

 

معیارهای مورد توجه در این قسمت عبارت‌اند از:

 

قابلیت اجرای فایل صوتی کتاب‌های صوتی در تمام انواع دستگاه‌های پخش صوتی

فرمت یکسان تمامی قطعات صوتی متعلق به یک کتاب صوتی  

تقطیع

در تولید کتاب‌های صوتی ترجیح بر این است که تقطیع کتاب صوتی  براساس تقسیمات کتابی باشد که متن مرجع کتاب صوتی  است . کاربر کتاب صوتی  نباید از لحاظ فصل‌بندی و تقطیع بین کتاب چاپی که مرجع تولید کتاب صوتی  است با محصول نهایی تفاوتی احساس کند و تولیدکنندگان موظف به رعایت فصل‌بندی‌های نویسنده کتاب چاپی هستند. بر این اساس نمی‌توان برای قطعات صوتی کتاب صوتی  مدت زمان مشخصی را تعیین نمود، زیرا مدت زمان هر قطعه بر اساس طول مطلب تعیین می‌شود

 

استفاده از ابزار، محیط و شرایط مناسب ضبط و رعایت اصول مهندسی صدا در حین فرایند تولید کتاب‌های صوتی و نیز توجه به اصول فنی و حرفه‌ای صدابرداری، صداگذاری و ترکیب صدا توسط متخصصان صداگذاری منجر به این می‌شود که محصول نهایی کتاب صوتی  دارای صدایی واضح و شفاف و دارای بالاترین کیفیت باشد. برای کاربر کتاب صوتی  مهم است که صدای کتابی که به آن گوش می‌کند در تمام طول مدت پخش سطوح یکسان و ثابتی داشته باشد

 

 

سطح یکسان و مناسب صدا در تمام طول مدت کتاب

نبود صداهای اضافی و مزاحم و تداخل با صدای اصلی کتاب صوتی 

نسبت متناسب صدای راوی با موسیقی تیتراژ، پس زمینه، و جلوه‌های صوتی

 

قالب انتشار

یکی از قدیمی‌ترین قالب‌های عرضه کتاب صوتی  نوار کاست است که در سال‌های اخیر خرید و فروش آن روند رو به کاهش داشته. متداول‌ترین قالب عرضه کتاب صوتی  دیسک فشرده[۱۹] است که تا سال ۲۰۰۷ در بازار و در میان کاربران روند رو به افزایش داشته (ای. پی. ای. ، ۲۰۰۸).

 

در مورد ارائه کتاب‌های صوتی بر روی محمل‌های سخت‌افزاری اصلی که مورد توجه قرار می‌گیرد وجود تطابق کامل بین جلد کتاب صوتی  و کتاب چاپی است که به عنوان متن مرجع برای صوتی شدن مورد استفاده قرار گرفته و نیز ارائه اطلاعات مورد نیاز بر روی و به همراه بسته‌بندی است.

 

تأثیر عنصر روایت بر روی بازار کتاب‏های صوتی به حدی است که ناشران و شرکت‏های بزرگ و معروف تولیدکننده کتاب صوتی  مانند آدیبل رو به استفاده از هنرپیشه‏های مشهور هالیوود برای اجرای کتاب صوتی  آورده و اقدام به عقد قراردادهای پرهزینه با این افراد می‏کنند. این مسئله با توجه به بازار رو به گسترش کتاب‏های صوتی و افزایش کاربران این رسانه نشان دهنده اهمیت این رسانه در بازار نشر است.

 

موسیقی

موسیقی در کتاب صوتی  یکی از خدمات ارزش افزوده‌‌ای است که تأثیر بسیاری بر رضایت کاربر از کتاب صوتی  دارد. اگر نوع موسیقی مناسب با موضوع کتاب باشد و در جای مناسب استفاده شود باعث جذب مخاطب می‌شود، همانطور که استفاده از موسیقی نامناسب می‌تواند کاربر را از انتخاب کتاب صوتی  منصرف یا پشیمان نماید. برخی از تولیدکنندگان خود را موظف به استفاده از موسیقی و افکت‌های صوتی در کتاب صوتی  می‌دانند و برای انتخاب موسیقی همانند انتخاب موسیقی برای فیلم دقت فراوانی به خرج می‌دهند. اگر موسیقی و جلوه‌های صوتی استفاده می‌شود، آنها باید عملکرد روایت متن را بهبود بخشند و نشان دهنده محتوای عاطفی و ساختاری متن باشند. استفاده از موسیقی در کتاب صوتی  برای جلوگیری از کسالت آور بودن روایت برای کاربر است و بهتر است که حداقل در ابتدا و انتهای کتاب به شکل تیتراژ حتماً از موسیقی استفاده شود.

 

آنچه که در ارتباط با موسیقی کتاب صوتی  مورد توجه قرار می‌گیرد عبارت است از:

 

تناسب نوع موسیقی با موضوع کتاب

تناسب سطح صدای موسیقی با صدای روایت

مکان مناسب برای قرارگیری موسیقی در طول روایت

 

کاربران کتاب‌های صوتی هنگام مواجهه با این محصول بر اساس نیازها و انتظارات خود اقدام به انتخاب از میان انبوه کتاب‌های صوتی می‌نمایند. تولیدکنندگان کتاب‌های صوتی نیز با توجه به معیارهای خود به تولید این محصول می‌پردازند

 

 توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که با پیشرفت روز به روز فناوری نمی‌توان انتظار داشت که این معیارها ثابت و لایتغیر باشند، بلکه باید منتظر اضافه شدن معیارهای جدید افزون بر آنچه که در این پژوهش ارائه شد، باشیم.

اشتراک گذاری:

پیامها