کتاب صوتی، رسابوک، کتابخانه صوتی و تصویری، کتابچه قوی سیاه - نسیم نیکولاس طالب

۲,۰۰۰ تومان

خرید

کتابچه قوی سیاه - نسیم نیکولاس طالب

دانلود بخشی از کتاب الکترونیک

مشخصات

نویسنده ناشر تعداد صفحه حجم فایل موضوع امتیاز بازدید
کوین هورسلی شادن پژواک 41 0 - 0 از 0 رای 337

توضیحات

قوی سیاه - نسیم نیکولاس طالب

تاثیرگذاری آنچه که بسیار بعید به نظر می‎رسد

ماجرای قوهای سیاه در طول تاریخ بارها اتفاق افتاده است. از حمله یازده سپتامبر تا حمله به امپراطوری ایران که توسط فردی جوان از مقدونیه اتفاق افتاد. قوهای سیاه، از ویژگی تبدیل جهان به آنچه می‌خواهند برخوردارند و می‌توانند موجب تغییر اعتقادات و ایجاد درک جدید به روشهایی بنیادین شوند. 

عادات فکری ما که طی هزاران سال توسعه یافته است، قادر به رویارویی با قوهای سیاه نیستند. انسان‌ها با وقوع هرج‌و‌مرج و مشکلات به عقب برمی‌گردند و تمایل دارند از تجربه‌های گذشته استفاده کنند. این تلاش‌ها به هیچ‌وجه در پیش‎بینی قوهای سیاه موفق نبوده‌اند، و آنچه را تاکنون ندیده‌ایم یا نفهمیده‌ایم و یا نادیده گرفته‌ایم؛ کارایی لازم را ندارند.

طی چند قرن گذشته، تلاش‌های بسیاری برای پیش‌بینی وقایع مختلف صورت گرفته ‌است. نسیم طالب معتقد است که این تلاش‌ها بیشتر منجر به پیش‌بینی‌های اشتباه شده‌اند و اگر درست هم بوده‌اند، دلیل ساخت و معرفی یک تکنیکِ پیش‌بینی نیستند. در تمام این مدت، مردم، خود را فریب داده‌اند. با صفحات گسترده‌ی وب و سایر مدل‌سازی‌ها این شرایط بدتر نیز شده است. 

جهان با تمام پیش‌بینی‌هایی که انجام شده، همچنان غیرقابل پیش‌بینی است. به نظر می‌رسد کل نظم و ارقام و آمارها از ارزش کمی برخوردار هستند و توهمی از پیش‌بینی رویدادهای آینده هستند. اکثر آنها بدون اینکه پیش‌بینی شوند، اتفاق می‌افتند و نسیم طالب این اتفاقات را قوی سیاه می‌نامد.

هدف از این کتاب، پاسخ به این سوالات است:"چرا ما، چه دانشمند یا غیردانشمند، حرفه‌ای یا معمولی، تمایل داریم به مسایل بی‌اهمیت بپردازیم تا اتفاقات مهم؟ چرا ما علیرغم شواهدِ آشکارِ تاثیرات عظیم اتفاقات مهم، بر شواهد محدودی که می‎بینیم، توجه داریم؟

ارسال پیام